ייעוץ אישי בתזונה וכושר

Clen – המדריך השלם לשימוש בקלנבוטרול (קלן)


מבוא – סקירה כללית
קלנבוטרול היא תרופת מרשם המיועדת לטיפול בבעיות נשימה. עיקר ההשפעה שלה על מערכת הנשימה היא בהרחבת הסימפונות ובהקלה על הגודש המצטבר בדרכי הנשימה והיא ניתנת לאנשים הסובלים ממחלות כרוניות בדרכי הנשימה, לדוגמה אסטמה, כדי להקל על תהליך הנשימה. קלנבוטרול נחשבת על ידי רבים כסטרואיד אנאבולי, וספורטאים רבים משתמשים בה, אך למעשה קלנבוטרול איננה סטרואיד אנאבולי כלל.

קלנבוטרול היא תרופה מסוג β2 אגוניסט (תרופה או חומר טבעי שמסוגל להתחבר לקולטנים על גבי תא מסוים וליצור תגובה) שדומה במבנה שלה לחומר בשם אפדרין (חומר מרחיב סמפונות וממריץ) אולם האפקט שלה מעורר והיא מעלה את טמפרטורת הגוף בצורה אפקטיבית ולמשך זמן ארוך יותר. התרופה גורמת להעלאת לחץ הדם, משפרת את הובלת החמצן לתאים ובכך תורמת לשיפור היכולת האירובית ולעירור של מערכת העצבים המרכזית. היא מגבירה את קצב השימוש בשומן ובחלבון בגוף ומקטינה את יכולת האגירה של הפחמימה בשריר ובכבד (גליקוגן).

קלנבוטרול מוכרת גם בעולם הווטרינריה בשמה האחר Ventipulmin. היא משמשת בעיקר לטיפול בבעיות נשימה של סוסים בשל יעילותה בהרחבת הסמפונות. השפעתה על שינוי היחס בין מסת השריר למסת השומן והעלאת מסת הגוף הרזה בצורה מהירה יצרה לה שימוש בלתי חוקי בתהליכי פיטום של עגלים.

כיום קלנבוטרול אינה מהווה רכיב באף תרופה המאושרת על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקני (FDA), והיא מופיעה ברשימת החומרים האסורים על ספורטאים כפי שהוגדרה על ידי הסוכנות העולמית למניעת סמים. התרופה חדרה אל עולם הדיאטה בשל הפוטנציאל הגדול שלה בהעלאת קצב חילוף החומרים והגברת ניצול השומן כמקור אנרגיה. לא מעט סלבריטאים משתמשים בתרופה כפתרון מהיר לטיפול בבעיות עודף משקל.
נמצא שקלנבוטרול פועלת על פי עקרון החלוקה מחדש. התרופה גורמת לכך שהקלוריות שאנו צורכים מנוצלות לפעילות השרירים ולא למאגרי השומן. התרופה גם מאיצה את קצב חילוף החומרים כך שהמתאמן שורף יותר שומן תוך שמירה על מסת השריר.
קלנבטרול (קלן) ממוקם בין ECA stak (אפדרין, אספירין וקפאין) ולבין ) DNP שורף השומן החזק והמסוכן ביותר) ביעילות שלו. יש לציין כי יש אנשים שמרגישים את השפעת האפדרין והקפאין באופן משמעותי יותר מאשר קלן.

 

מינון, אופן לקיחה, דוגמאות לסייקלים
קלן מיוצרת במגוון צורות; סירופ (לרוב לשימוש ווטרינרי), טבליות ואפילו כחומר להזרקה (ישנה תרכובת נוזלית להזרקה בשם helios שהיא בעצם קלן ויוהימבין המיועדת לשריפת שומן מקומית). משך זמן מחצית החיים של קלן הוא 35 שעות. קלן מיוצרת לרוב בכדורים של 20 מק"ג או 40 מק"ג (הסוג הנפוץ יותר בישראל) ויש גם רפואי המיוצר בגרמניה.

המינון המקובל הוא 160-80 מק"ג לגברים ו120-40 מק"ג לנשים (לא מומלץ ליטול יותר מ-200 מק"ג ביממה). לקלן השפעה חזקה מאוד על הרצפטורים ובתוך כשבועים של שימוש היא מאבדת מיעילותה, ולכן שימוש מעל לשבועיים אינו יעיל, ומומלץ לעשות הפסקות של שניים עד שלושה שבועות בין סייקל לסייקל על מנת לאפשר לרצפטורים להתאושש.

רבים ממליצים על סייקל של שבועיים קלן ואז שבועיים אפדרין וקפאין. חלופה זו אינה אפקטיבית, שכן אפדרין פועל על אותם resized_resized_106514141רצפטורים כך שאלה כלל לא מקבלים זמן להתאוששות. לפיכך ההמלצה היא לצרוך קלן במשך שבועיים, ואז קפאין או יהוימבין לתקופה של חודש עד חודש וחצי שלאחריה, ניתן לחזור שוב לקלן. לא מומלץ לשלב אפדרין וקלן או קלן ויהומבין או שלושתם גם יחד; שילוב שכזה אינו יעיל במידה המצדיקה את הסיכון שבצריכתו. התנסות ראשונית עם קלן אינה מומלצת במינון של מעל ל-40 מק"ג. לרוב מומלץ להתחיל ב-20 מק"ג, אבל גם צריכה של 40 מק"ג אינה אמורה לגרום נזק.

החומר איננו מומלץ ואף מסוכן לכל מי שסובל מבעיות של לחץ דם, בעיות קרדיולוגיות, מומים בלב, רשרוש, ולכן מומלץ לבדוק לחץ דם במאמץ ומנוחה לפני צריכת הקלן, כדי לודא שהוא בטווח הנורמלי, כלומר 120 על 80-75, וכי בזמן השימוש הטווח אינו חורג מ-140 על 90.

תופעות הלוואי השכיחות הן רעידות בידיים, חרדה, דפיקות לב, בחילה, הזעה מרובה, כאבי ראש, סחרחורות, היפראקטיביות, עלייה בלחץ דם, יובש בפה, כאב בחזה, התכווצויות שרירים וקושי להירדם בלילה. לרוב ההשפעה מתחילה כשעתיים עד שלוש לאחר הנטילה ויכולה להימשך עד 35 שעות. מאחר שהתרופה בעלת השפעה חזקה, די במינון נמוך על מנת לגרום לאפקטים המתוארים.

 

סייקל לקלן יראה כך:
יום 1: 20 מק"ג
יום 2: 40 מק"ג
יום 3: 60 מק"ג
יום 4: 80 מק"ג (לרוב ביום הזה יתחילו תופעות הלוואי להיות מורגשות יותר ולכן לשיקולכם אם להמשיך ולהעלות את המינון)
יום 5: 100 מק"ג
יום 6: 120 מק"ג
ימים 14-7: 120 מק"ג

 

אם אתם צורכים קלן בכדורים של 40 מק"ג הסייקל יראה כך:
ימים4-1: 40 מק"ג
ימים8-4: 80 מק"ג
ימים14-8: 120 מק"ג

 

כמה דברים שכדאי לזכור
* אסור לשלב קלן עם אפדרין או יוהימבין.
* אין להשתמש בקלן מעל שבועיים ברציפות (ללא חומר שנקרא קטוטיפן)
* יש לקחת קלן כל יום, גם בימים ללא אימון.
* אין לצרוך קלן שעתיים לפני אימון. מומלץ לצרוך בבוקר לאחר היקיצה ורק אחרי 6-5 שעות להתאמן.
* יש להקפיד לשתות 5-4 ליטר מים כל יום כדי למנוע התכווצויות שרירים.
* אין לצרוך מעל ה-200 מק"ג ליום (אלא אם משקל גופכם 140 ק"ג ומעלה).
* יש להקפיד ולבדוק לחץ דם מידי יום כדי לודא שלא חורגים מטווח של 140 על 90

 

מקורות:
קלנבוטרול: פתרון פלא להרזיה או תרופה מסוכנת? מאת מולי אפשטיין, ווינגיט
EliteFitness Bodybuilding Forum Clenbuterol FAQ
http://www.steroid.com/Clenbuterol.php


קורס אונליין בתזונת ספורט
תגובות פייסבוק
116 תגובות על “Clen – המדריך השלם לשימוש בקלנבוטרול (קלן)”
 1. היי יש לי שאלה ראיתי שרשום שבמידה ואני עושה סייקל של קלן
  6 שבועות לאחר שבועיים אני מתחיל לשלב קטיטופן
  השאלה שלי היא על איזה כמות יומית של קלן אני ממשיך לקחת לאחר שבועיים נשאר על 120 ?.
  עושה שוב פירמידה ?
  במידה והסייקל שאני הולך לעשות יהיה בין 6-8 שבועות

  1. אין צורך שוב בפירמידה. יש לקחת בחשבון שפרוטוקול הקטוטיפן הוא שנוי במחלוקת ולא בהכרח משמר באופן אידיאלי את רצפטורי הבטא. עדיף לא למשוך את הסייקל יותר מ 6-8 שבועות

  1. מאחר ולשניהם יש השפעה על המערכת העצבית והלבבית, ייתכן וזה לא רעיון טוב. אין באמת מידע על כך ולכן יש לנקוט באמצעי בטיחות ולהפריד.

 2. אם השתמשתי עד כה באפדרין עליי לחכות מעט ואז להתחיל סייקל קלן ? או שאני יכול להתחיל ישר ..?
  הבנתי שביחד אסור השאלה אם בסוף השימוש באפדרין אפשרי ישר להתחיל סייקל קלן ?

  1. אין צורך לחכות. זמן מחצית החיים של אפדרין הוא 4 שעות לערך. ניתן להתחיל להשתמש בקלן כמה ימים לאחר שימוש באפדרין. אין להשתמש בשניהם יחד.

 3. הי, אני חולת סכרת מסוג 1, איזה השפעה יכולה להיות בשימוש בקלן ומה ההמלצות שלכם?

 4. האם אפשר לקחת מינון של 40 מ״ק כל יום 50 יום בלי לעלות במינון ובלי לעשות הפסקה? ואם הפסקה אז לכמה זמן?

 5. היי,
  רציתי לדעת האם הכדורים מתאימים גם לי שלצורך העניין אני מתאמנת 3 אימונים אירוביים בשבוע (בעצימות גבוה),
  המטרה בגדול היא לרדת באחוזי שומן (כרגע 23)

  1. אלו לא כדורי פלא ואם אין תפריט תזונה מדוקדק ותכונית אימונים אידאלית זה לא יעזור. בגדול יש הייפ מאוד גדול סביב הקלן וחבריו ולדעתינו זה לא יעשה כזה שינוי גדול חוץ מאפקט פלסבו של "אם לקחתי, אז עכשיו אני צריכה לשמור/לעשות הכל לפי הספר".
   עשינו על כך פודקסט לפני כמה ימים – מוזמנת לצפות כאן:
   https://www.lbs.co.il/threads/99145/

 6. איפה אני יכול אני בן 26 מתאמן מתחיל ועליתי מהר מאוד במשקל ואני תקוע עם 12 אחוז שומן. זה טוב לי?
  ואיפה אני יכול להשיג

כתיבת תגובה