ייעוץ אישי בתזונה וכושר

HCG בזמן הסייקל ולא בזמן ה PCT

6 תגובות
שניר ר. - צוות LBS | אימונים | גרסה להדפסה

HCG זהו הורמון פפטידי אשר מחקה את הפעולה של ה LH (Luteinizing Hormone), LH זהו הורמון אשר מגרה את האשכים לייצר טסטוסטרון(1). בפרטנות, LH הוא האות הראשי אשר נשלח מבלוטת יותרת המוח אל האשכים, אשר מגרים את תאי האשכים לייצור טסטוסטרון.

כאשר לוקחים סטרואידים, רמות ה LH קטנות במהירות, היעדרות של אות LH מבלוטת יותרת המוח גורמת לאשכים להפסיק את ייצור הטסטוסטרון, אשר גורם להתחלה של התנוונות האשכים. התנוונות האשכים מתחילים עם הפחתה של נפח תאי האשכים, דבר זה מוביל להקטנה מהירה של ה ITT (intra testicular testosterone- תאי האשכים אשר אחראים על ייצור הטסטוסטרון), פראוקסיזום (חומר העוזר לתא לפרק חומרים רעילים) וה INSL3) Insulin-like factor 3) – כל אלו חשובים בשביל תפקוד תקין של תאי האשכים וייצור תקין של טסטוסטרון (2-6,19). בכל אופן, ההקטנה הזו יכולה להימנע ע”י הזרקה של מינון קטן של HCG אשר יכול לרוץ במהלך כל הסייקל. למרבה הצער, רב משתמשי הסטרואידים מאמינים ש HCG אמור להילקח אחרי הסייקל בזמן ה PCT. לאחר עיון במדע ואנדוקרינולוגיה בסיסית, ניתן לראות התאוששות מהירה יותר אם HCG נלקח במהלך כל הסייקל.

תחילה, אנו נצטרך להבין את ההיסטוריה הקלינית של הHCG כדי להבין את המטרה והשימוש הכי יעיל בו.
הרבה מדריכים של “פרופילים של סטרואידים” ממליצים על שימוש של 2500 יחב”ל עד 5000 יחב”ל של HCG, פעם או פעמיים בשבוע. אלו מינונים אשר נלקחו במחקרים היסטוריים של HCG (בשנות ה 60), עבור מטופלים זכריים עם תת פעילות של בלוטת המין(תאי האשכים אשר אחראים על ייצור הטסטוסטרון), עקב דעיכה מתמשכת של ה LH – מחקרים 21,22.
דעיכה מתמשכת של LH גורמת לאשכים להוריד את רמת הרגישות. אשר דורשים מינון גבוה יותר של HCG עבור גירוי חזק יותר. אצל גברים עם רמות LH רגילות ורגישות רגילה של האשכים, העלייה המקסימאלית בטסטוסטרון נראית ממינון של 250 יחב”ל בלבד, עם עליה מינימאלית שניתן להשיג מ500 יחב”ל או אפילו 5000 יחב”ל(2,11). (נראה שהאשכים מפרישים טסטוסטרון במקסימום 140% יותר מאשר הקיבולת הנורמאלית) (12-18).https://www.kilogram.co.il/pics/IN/HPTA.jpg
אם אפשרת לאשכים שלך לבטל רגישות מעל אורך של סייקל ממוצע (בין 8 ל 16 שבועות), אז תצטרך מינון גבוה יותר כדי להפיק תגובה בניסיון לשחזר את הגודל הרגיל של האשכים והתפקוד הרגיל. אבל יש כאן עלות, במקסימום לא תצליח להשיג יכולת תפקוד מלאה של האשכים.

מינוח אחד הוא חשוב להבנה, זה יכולת ההפרשה של הטסטוסטרון, אשר היא דומה לרגישות תאי האשכים. זה הכמות של הטסטוסטרון אשר תאי האשכים יכולים לייצר מכל LH או גירוי HCG.
לכן, אם אתה הקטנת את יכולת ההפרשה של הטסטוסטרון (הקטנת רגישות האשכים). ייקח יותר LH או גירוי HCG כדי לייצר את התוצאה הזהה, אשר אם היה לך יכולת הפרשת טסטוסטרון רגילה. אם הקטנת את יכולת ההפרשה יותר מדיי, אין שום מינון של LH או HCG אשר יגרה את הייצור הטסטוסטרון הטבעי – זה יוביל לייצור נמוך של טסטוסטרון באופן קבוע.

כדי לקבל מושג עד כמה אתה יכול תכולת ההפרשה של הטסטוסטרון מסייקל סטרואידים ממוצע. רמות ה LH יורדים במהירות ביום השני של השימוש בסטרואידים (2,9,10). ע”י השבתה של אות ה LH ולאפשר לאשכים לא לתפקד במשך 12-16 שבועות, נפח תאי האשכים קטן ב 90%, ה ITT קטן ב 94%, ה INSL3 קטן ב 95%, עד אשר שהיכולת להפריש את הטסטוסטרון קטן ב 98%(2-6).

שים לב: בדיקה ויזואלית של האשכים, זו שיטה גרועה לשפוט את התפקוד של האשכים, היות שגודלם של האשכים לא קשור ישירות ליכולת של הפרשת הטסטוסטרון.(4) זה בגלל שתאי האשכים, אשר הם המקומות הראשיים של הפרשת הטסטוסטרון. יכולים רק לתפוס נפח של עד 10% מנפח האשכים. לכן מתי שהאשכים יהיו קטנים ב5-10%, היכולת של האשכים להפריש טסטוסטרון ל LH או HCG למעשה יכול להיות מוקטן משמעותית ל 98% מאשר הייצור הרגיל.(3-5) הנקודה הזו היא להראות שאין לשפוט את הייצור ע”פ התכולה של גודל האשכים.

ההקטנה בהפרשת הטסטוסטרון אשר נגרמת ע”י שימוש בסטרואידים, מודגמת בבירור במחקרים על אתלטי-כוח, אשר השתמשו בסטרואידים במשך 16 שבועות, וגם לקחו 4500 יחב”ל של HCG בזמן ה PCT. הוצג שהמשתמשים היו פי 20 מגיבים פחות ל HCG, בהשוואה לאנשים רגילים אשר לא השתמשו בסטרואידים.(8) במילים אחרות, יכולת הפרשת הטסטוסטרון שלהם קטנה באופן משמעותי בגלל שהם לא קיבלו שום אות LH למשך 16 שבועות. האשכים נפגמו ונהיו חסרי רגישות ל LH. מחקרים אשר בוצעו על מטופלים שלקחו סטרואידים, הראו ששימוש אגרסיבי לאורך זמן של HCG במינון גבוה של 10000 יחב”ל כל 3 ימים למשך 12 שבועות, לא הצליחו לשחזר את הגודל מלא של תאי האשכים.(7) מחקר נוסף אשר בוצע על גברים שקיבלו מינון נמוך של סטרואידים למשך 6 שבועות, הראו חוסר הצלחה בשחזור הריכוז המקורי של ה INSL3 בתאי האשכים, עם מינון של 5000 יחב”ל לשבוע של HCG לאורך 12 שבועות.(6) (הINSL3 הוא סמן ביולוגי חשוב בשביל ייצור פוטנציאלי של טסטוסטרון וייצור הזרע).

מחקרים אלו הראו שדחייה של שימוש HCG רק בסוף הסייקל מעלה את הצורך של מינון גבוע של HCG ומקטין את הסיכויים להחלמה מהירה. כתוצאה של שימוש במינון גבוה של HCG בסוף הסייקל, רמות האסטרוגן יעלו בצורה לא פרופורציונית מול הטסטוסטרון, אשר יכול להוביל לדיכוי ה HPTA (מרמות אסטרוגן גבוהות) וגם מעלה את הסיכוי לג’ינו. לדוגמה, מינון גבוה של HCG הראה עליה של האסטדריול עד ל 165%, ורק עליה של 140% בטסטוסטרון. מינונים גבוהים של HCG אפילו גורמים להקטנה של ריכוז קולטני ה LH ומנמיך את האחראיות של האנזים לסינטוז של הטסטוסטרון עם תאי האשכים, הדבר האחרון שמישהו ירצה שיקרה לו בזמן ההתאוששות. בעת שההשפעות השליליות של ה HCG יכולות להיות להצטמצם חלקית ע”י שימוש ב SERM כמו טמוקסיפן, בעיה אחרת שיכולה להיגרם היא הרעילות של ה SERM.

לאור הראיות הנ”ל, נראה שבבירור חשוב שניקח תרופה מונעת להתנוונות הטסטוסטרון, חשוב להגן על רגישות האשכים. נוסף על זאת, עם זריקה ללא כאב של HCG, זה גורם לך לחשוב מדוע אף אחד לא משתמש ב HCG במהלך הסייקל.

בהתבססות על המחקרים עם אנשים רגילים אשר השתמשו בסטרואידים, מינון של 100 יחב”ל כל יום היה מספיק כדי לשמר על תפקוד מלא של טסטוסטרון ורמות ה ITT, מבלי לגרום לביטול הרגישות אשר נקשר עם מתן מינון גבוה של HCG.(מחקר 2) חשוב שמינון נמוך של HCG ניתן לפני ההקטנה של הרגישות האשכים. אשר נגרם במהירות בשבועיים-שלוש הראשון של שימוש בסטרואידים. גם חשוב להפסיק את שימוש ה HCG לפני שמתחילים את ה PCT, ככה אתה נותן סיכוי לתאי האשכים לאפשר את ייצור ה LH ע”י הגוף בעצמו.

עוד אלטרנטיבה נוחה היא מתן של 200 יחב”ל של HCG פעמיים בשבוע, או אפשרי 500 יחב”ל בזריקה אחת פעם בשבוע. בכל אופן, הכי רצוי שתדירות הזריקות של HCG תהיה גבוהה כדי לחקות את השחרור הטבעי של הLH מהגוף ולהקטין את ההמרה של האסטרוגן. אם אתה מתחיל בשימוש של HCG מאוחר בזמן הסייקל, ישנה אפשרות לתת מאין “בעיטה” ע”י מינון של 40 יחב”ל כפול הימים של היעדרות ה LH, מאחר שתאי האשכים נהיו חסרי רגישות. ככה מצריך מינון גבוה יותר. (לדוגמא 40 יחב”ל כפול 60 יום = 2400 יחב”ל של HCG).

שים לב: ע”פ פרוטוקול ה HCG, HCG לא נלקח עבור PCT.

תמצית:

כדי לשמר את רגישות תאי האשכים, השתמש ב 250-500 יחב”ל של HCG כל 3.5 ימים (למינון של 250 יחב״ל) או פעם בשבוע (למינון של 500 יחב״ל), סה״כ 500 יחב״ל hCG בשבוע, 7 יום לאחר השימוש הראשוני בסטרואידים. בסוף הסייקל עצור את ה HCG שבועיים לפני שהסטרואידים יוצאים מהגוף. לדוגמה: יש להפסיק את שימוש ה HCG עם הזריקה האחרונה של טסטוסטרון אננתת. או שאם אתה לוקח סייקל עם אוראלים, אז יש להפסיק את ה HCG בערך 10 ימים לפני היום האחרון של השימוש באוראלים. דבר זה יאפשר לניקוי פתאומי של רמות ההורמונים, בעת ש מתחיל ייצור של LH ו FSH מבלוטת יותרת המוח, כל זה, כדי להתחיל את הגירוי של תאי האשכים לייצר טסטוסטרון.
זכור: ההתאוששות לא תתחיל עד שאתה הפסקת עם ה HCG, מהסיבה שהגוף לא יפריש את הLH הטבעי עד שהHCG יוצא לגמרי מהמערכת.
לסיכום, למדנו כי שימוש של HCG במהלך הסייקל, יגרום באופן משמעותי לשמר את הרגישות של תאי האשכים. דבר זה עוזר למעבר מ ON ל OFF ומונע את התמוטטות של “אחרי הסייקל”.

רפרנסים:

1. Glycoprotein hormones: structure and function. Pierce JG, Parsons TF 1981
Annu Rev Biochem 50:466–495

2. Low-Dose Human Chorionic Gonadotropin Maintains Intratesticular Testosterone in Normal Men with Testosterone-Induced Gonadotropin Suppression Andrea D. Coviello, et al
J. Clin. Endocrinol. Metab., May 2005; 90: 2595 – 2602.

3. Luteinizing hormone on Leydig cell structure and function. Mendis-Handagama SM
Histol Histopathol 12:869–882 (1997)

4. Leydig cell peroxisomes and sterol carrier protein-2 in luteinizing hormone-deprived rats SM Mendis-Handagama, et al.
Endocrinology, Dec 1992; 131: 2839.

5. Effect of long term deprivation of luteinizing hormone on Leydig cell volume, Leydig cell number, and steroidogenic capacity of the rat testis. Keeney DS, et al.
Endocrinology 1988; 123:2906–2915.

6.The Effects of Gonadotropin Suppression and Selective Replacement on Insulin-Like Factor 3 Secretion in Normal Adult Men Katrine Bay, et al
J. Clin. Endocrinol. Metab., Mar 2006; 91: 1108 – 1111.

7. Successful treatment of anabolic steroid–induced azoospermia with human chorionic gonadotropin and human menopausal gonadotropin Dev Kumar Menon, et al.
FERTILITY AND STERILITY VOL. 79, SUPPL. 3, JUNE 2003

8. Testicular responsiveness to human chorionic godadotrophin during transient hypogonadotrophic hypogonadism induced by androgenic/anabolic steroids in power athletes Hannu et al.
J. Steroid Biochem. Vol. 25, No. 1 pp. 109-112 (1986)

9. Comparison of testosterone, dihydrotestosterone, luteinizing hormone, and follicle-stimulating hormone in serum after injection of testosterone enanthate of testosterone cypionate. Schulte-Beerbuhl M, et al 1980
Fertil Steril 33:201–203

10. Effects of chronic testosterone administration in normal men: safety and efficacy of high dosage testosterone and parallel dose-dependent suppression of luteinizing hormone, follicle-stimulating hormone, and sperm production. Matsumoto AM, et al 1990
J Clin Endocrinol Metab 70:282–287

11. Effect of human chorionic gonadotropin on plasma steroid levels in young and old men. Longcope C et al
Steroids 21:583–590 (1973)

12. Regulation of peptide hormone receptors and gonadal steroidogenesis. Catt KJ, et al
Rec Prog Horm Res 1980; 36:557–622

13. Effect of human chorionic gonadotropin on the endocrine function of Papio testes GV Katsiia, et al
Probl Endokrinol (Mosk), Sep 1984; 30(5): 68-71.

14. Reproductive function in young fathers and grandfathers. Nieschlag E, et al.
J Clin Endocrinol Metab 55:676–681 (1982)

15. The aging Leydig cell III Gonadotropin stimulation in men. Nankin HR, et al. 1981
J Androl 2:181–189

16. Reproductive hormones in aging men. I. Measurement of sex steroids, basal luteinizing hormone, and Leydig cell response to human chorionic gonadotropin. Harman SM, et al. 1980
J Clin Endocrinol Metab 51:35–40

17. Prolonged biphasic response of plasma testosterone to single intramuscular injections of human chorionic gonadotropin. Padron RS, et al. 1980
J Clin Endocrinol Metab 50:1100–1104

18. Gonadotrophins and plasma testosterone in senescence. In: James VHT, Serio M, Martini L, eds. The endocrine function of the human testis. Mazzi C, et al. 1974
New York: Academic Press, Inc.; 51–66

19. Androgen biosynthesis in Leydig cells after testicular desensitization by luteinizing hormone-releasing hormone and human chorionic gonadotropin. Dufau ML, et al.
Endocrinology 105 1314–1321 (1979)

20. Insulin-Like Factor 3 Serum Levels in 135 Normal Men and 85 Men with Testicular Disorders: Relationship to the Luteinizing Hormone-Testosterone Axis K. Bay, S. et al
J. Clin. Endocrinol. Metab., Jun 2005; 90: 3410 – 3418.

21. Stimulation of sperm production by human chorionic gonadotropin after prolonged gonadotropin suppression in normal men. Matsumoto AM, et al 1985
J Androl 6:137–143

22. Human chorionic gonadotropin and testicular function: stimulation of testosterone, testosterone precursors, and sperm production despite high estradiol levels. Matsumoto AM, et al. 1983
J Clin Endocrinol Metab 56:720–728

קרדיט:

http://www.primordialperformance.com/


קורס אונליין בתזונת ספורט
תגובות פייסבוק
6 תגובות על “HCG בזמן הסייקל ולא בזמן ה PCT”
כתיבת תגובה