ייעוץ אישי בתזונה וכושר

תוספי תזונה על סטרואידים

0 תגובות

בהשראת: Supplement Marketing on Steroids by Alan Aragon
עריכה: משה.ב

הצהרות נועזות מול ציפיות ממשיות
לאחרונה מפרסמות חברות תוספי תזונה רבות מוצרים שגורמים להעלאה מסיבית במסת השריר או שמורידים בשומן בזמן קצר, לפעמים אף בו זמנית. הדבר מקומם ומכעיס וכדאי שנסביר אחת ולתמיד את התופעה הזו. אולי ההסבר הזה ישכנע אתכם להפסיק לקנות גימיקים ושטויות, לבחון נתונים פיזיולוגים ולא להיגרר אחרי פירסומות.

ראשית עלינו לשאול את עצמנו שאלות מהותיות בנוגע לפרסומי המוצרים הללו:
https://www.kilogram.co.il/pics/IN/Suppppp.jpg

האם, שלא במתכוון, הפרסומים הללו מהווים סוג של הומור לאנשים בעלי יכולת הבחנה? כן.
האם חלק כלשהו מפרסומים אלה אמור להיות אירוני עד כדי צחוק? כנראה שלא.
האם קוראים את זה כמו פרסומת אחת גדולה וסבוכה? כן.
למרות זאת, אנשים עדיין קונים ומאמינים בשטויות האלו כל פעם מחדש.

אם נרצה לצטט משפט מפתח מאחד המוצרים אי שם על המדף, שטוענים מה שהם טוענים, הוא יראה ודאי כך: “המוצר/נוסחה “פותחו מפעילות צבאית לא רשמית בתחום פיתוח הגוף” בו המשתמש יכול לחוות עליה במסת השריר במהירות הגבוהה ביותר שהגוף האנושי מסוגל לה.”

שיווק בעזרת הייפ מסוג זה הוא דבר שבשגרה, אך אל תקלו ראש בעניין – המוני ילדים הולכים לזרוק לפח את תחושת השווי העצמי שלהם למען האפקטיביות של כדור הקסם. הנה עוד כמה טיעונים שתראו בפירסומות של מוצרים מסוג זה:

– כריסטיאן העלה 12 ק”ג של מאסת שריר ב-6 שבועות, והעלה את הפרס מאחורי הראש שלו בישיבה ל-170 ק”ג ל-5 חזרות.
– סבסטיאן העלה 9 ק”ג של מאסת שריר ב-8 שבועות והוסיף 45 ק”ג לפרונט סקוואט שלו.

בניגוד לנ”ל, הנה נתונים שלפי דעתי ניתן לומר שמהווים שיעור ריאלי בנוגע לעליה במסת השריר, בהתאם לרמת המתאמן. קחו בחשבון שהמספרים מבוססים על מסקנות שהוצאתי מניסיון השטח של מתאמנים רבים במשך הזמן בחדרי הכושר, ולכן מובן שיהיו יוצאים מן הכלל – בייחוד כאשר מדובר באנשים קשישים או בנערים מתבגרים.

.

שיעורים ריאליים של עליה במסת השריר בהתאם לרמת המתאמן

מצב המתאמן

הגדרה

שיעור העליה החודשית במסת השריר (% מסה”כ משקל גוף)

מתאמן מתחיל

מתאמן ברציפות פחות משנתיים

1.0-1.5% (0.7-1 ק”ג לחודש)

מתאמן בשלב הביניים

מתאמן ברציפות בין שנתיים ל-4 שנים

0.5-1.0% (0.4-0.7 ק”ג לחודש)

מתאמן מתקדם

מתאמן ברציפות למעלה מ-4 שנים

0.25-0.5% (0.2-0.4 ק”ג לחודש)

.

*שימו לב: ה”הגדרה” בטבלה מתייחסת לוותק ושוללת את עניין העלאת המשקלים מאימון לאימון. מדובר בפרספקטיבה נוספת להגדרה, מכיוון שקשה להכניס לכאן את הפרמטר של העלאה במשקלים, דבר שהיה מסבך את כל הסטטיסטיקה.
.

הדובדבן שבקצפת בשינוי הרכב הגוף
כפי שאתם יכולים לראות, הטענות למיניהן של חברות תוספי התזונה מרשימות הרבה יותר מאשר הציפיות שלנו ממתאמנים. מתמטיקה פשוטה מראה כי הם מבטיחים עליה במסת השריר בממוצע של 1.5 ק”ג בשבוע (בהערכה גסה), או במילים אחרות כ-6 ק”ג בחודש.
למעשה מדובר בקצב עליה הגדול ביותר מפי 4 מזה שנרשם בטבלה למעלה, האמור להתרחש אצל מתאמנים מתחילים, ולפחות פי 15 מזה שאמור להתרחש אצל מתאמנים מתקדמים.

הבה ניקח לרגע צעד אחורה ונתבונן על התמונה הגדולה – אפשר לקבוע די בוודאות שמאוד נדיר שאדם בוגר בשנות ה-20 המוקדמות לחייו או יותר מכך יהיה מסוגל להגדיל את מסת השריר שלו ביותר מ-25 ק”ג במהלך כל קריירת האימונים שלו. פשוט דמיינו לכם בוגר מכללה בעל כ-85 ק”ג של מסת גוף רזה, הופך לאדם השוקל 110 ק”ג במהלך אמצע לסוף שנות ה-20 לחייו. זהו תרחיש שדי מסובך לדמיין אותו קורה.

כמה מכובד יהיה לעלות במסת שריר באופן שכזה? אציג בפניכם את מצב התחרות של כל 12 מפתחי הגוף שזכו בתואר “מר אולימפיה” (למי שחיי במערה, “מר אולימפיה” הוא התואר היוקרתי ביותר בענף פיתוח הגוף התחרותי):

.

הזוכים בתחרויות “מר אולימפיה”

שם

שנים בהן ניצח

גובה

משקל תחרות

דקסטר ג’קסון

2008

169 ס”מ

105 ק”ג

ג’אי קטלר

2006,2007

175 ס”מ

116 ק”ג

רוני קולמן

1998-2005

178 ס”מ

123 ק”ג

דוריאן יאייטס

1992-1997

178 ס”מ

116 ק”ג

לי הייני

1984-1991

180 ס”מ

107 ק”ג

סמיר בנוואה

1983

173 ס”מ

95 ק”ג

כריס דיקרסון

1976,1981

163 ס”מ

86 ק”ג

פרנקו קולמבו

1976, 1981

163 ס”מ

84 ק”ג

ארנולד

1970-1975, 1980

185 ס”מ

104 ק”ג

פרנק זן

1977-1979

175 ס”מ

84 ק”ג

סרג’יו אוליבה

1967-1969

173 ס”מ

102 ק”ג

לארי סקוט

1965-1966

170 ס”מ

93 ק”ג

  • נתוני הגובה והמשקל הם ממוצע לפי מספר מקורות אונליין.
    .

לכל מי שלא מסכים שהדוגמה שהבאנו עם בוגר המכללה במשקל 110 ק”ג היא מרשימה, שימו לב לעובדה שרק 3 מתוך 12 מנצחי מר אולימפיה הגיעו למשקל תחרות שהיה גבוה באופן משמעותי מ-110 ק”ג. בנוסף, אל תשכחו שיש סיכוי דיי גדול שאף לא אחד מהמנצחים בתחרות הזו היה נקי מסטרואידים (למעשה אין סיכוי, כולם על סטרואידים ומי שחי בסרט ותמים-דעים שהם לא, טוב שילך לשטוף את העיניים בסבון). כשלוקחים בחשבון את העובדה שהאנשים הללו התברכו בגנטיקה אלוהית, ובנוסף לכך העצימו את הפוטנציאל שלהם מעבר לנורמאליות בעזרת סטרואידים שונים, נהיים קצת יותר מפוכחים בנוגע לגבולות של רוב האנשים – מתאמנים אשר אינם משתמשים בסטרואידים ושהינם בעלי גנטיקה ממוצעת למדי.

נחזור ונבחן את הצהרות חברות תוספי התזונה. מצחיק שהם מבטיחים שאחרי חודשיים או פחות מכך יפיק המשתמש בתוסף זה או אחר עליה במסת השריר השווה לזו שמתרחשת ב-2-3 שנות אימונים. אם הם לא פיברקו, הם בהחלט הגזימו תוך שהם דואגים להשמיט מספר פרטים חשובים.
עליה במסת השריר כמו שהם רשמו אפשרית עבור מספר זעום למדי של אנשים, אשר התברכו גנטית. רוב המקרים האלו הם בעצם צבירה מחדש של משקל שאבד לאחר חיטוב ארוך ומשמעותי, או בעקבות חזרה לאימונים לאחר הפסקה ארוכה.

אותו משקל שנצבר מחדש מלווה למעשה במשקל שנצבר כתוצאה משימוש בקריאטין ו/או סטרואידים. למרות זאת, אחת ההצהרות המשמעותיות היא העלאה של מסת שריר והורדה של שומן במקביל. כדוגמה ניתן להביא פירסומים שטוענים שהמתאמן *בחרו שם כלשהו* השיל מעליו 6 ק”ג של שומן ובמקביל עלה ב-11 ק”ג של מסת שריר. אז בעצם אנחנו מדברים פה על סה”כ 17 ק”ג של שריר חדש שנוסף ב-8 שבועות? תעשו לי טובה… בהמשך הפרסום הטענות המופרזות הללו מעט מתמתנות. אצטט:

“משימוש בשיטות אלו, אנו מצפים במיוחד שהמתאמן הממוצע יעלה לפחות 9 ק”ג של שריר – בתקווה ליותר – במהלך התוכנית הראשונה שלו שתמשך 15 שבועות, וישמר אותם.

הגדרתנו למתאמן הממוצע היא מתאמן השוקל 80 ק”ג , אשר רגיל להתאמן קשה ומסור לחלוטין לעניין, ורוצה לצבור מסת שריר בצורה המהירה ביותר האפשרית, במסגרת מה שהוא מסוגל לצבור”.

.

המחקר מזעזע את עצמו
ההצהרה לגבי הוספה של 6 ק”ג של מסת שריר, אשר הובאה בתחילת הפרסום (ומומחשת באמצעות התוצאות של 3 מפתחי גוף ש”התברכו”), מתמתנת למעשה לכ-2.5 ק”ג לחודש בעמוד האחרון. עדיין, המספר הזה הוא כמעט כפול מהממוצע העולה מהנתונים שגיבשתי לגבי מתחילים, והם מציבים את הציפיה הזו עבור מתאמנים ש”רגילים להתאמן קשה”. טוב, אבל איך זה עומד אל מול המחקר ?
בואו נשווה את הציפיות הללו עם התוצאות של מתאמנים המשתמשים בסטרואידים. הרשו לי לצטט מחקר מעמיק ע”י Hartgens and Kuiper [1]:

“למרות שמתאמני כוח רבים מדווחים בדרך כלל על עליה במשקל גוף של 10-15 ק”ג, טענות כאלה לא תועדו במחקרים רציניים. רוב המחקרים מראים שהמסה הרזה יכולה לעלות ב-2-5 ק”ג כתוצאה משימוש קצר טווח (פחות מ-10 שבועות) בסטרואידים אנאבולים. העליה במשקל גוף המדוברת ביותר דווחה ע”י Casner ועמיתיו לאחר 6 שבועות של שימוש בוינסטרול (שם רפואי: סטנוזולול), בהן הושגה עליה של 7 ק”ג במשקל גוף. למרות זאת, בבדיקה מקיפה, נרשמה עליה של 12.7 ק”ג לאחר שנתיים של שימוש בסטרואידים אנאבולים”.

שווה לקרוא את הפיסקה הנ”ל מספר פעמים ככל שיידרש עד שתופנם, כשהרעיון המרכזי מודגש.
העליה הגדולה ביותר במשקל גוף רזה (מסת שריר) שהושגה בעזרת שימוש בסטרואידים אנאבולים ותועדה בספרות המדעית הינה של 7 ק”ג ב-6 שבועות, או במילים אחרות – מעט יותר מ 1 ק”ג לשבוע. למעשה, מדובר בהערכה גסה בחצי ק”ג פחות לשבוע מההבטחות בתחילת המאמר, ובערך בחצי ק”ג יותר מהמצופה מ”מתאמנים טבעיים” בסוף המאמר.https://www.kilogram.co.il/pics/IN/33333333333333333333333333.jpg

למרות זאת, אין זה הוגן להשתמש כמדד בקצבי העלייה הגבוהים ביותר שהושגו בעזרת שימוש בסטרואידים אנאבולים . בהסתכלות חוזרת על המחקר הנ”ל, העליה הסטנדרטית בשימוש בסטרואידים לטווח הקצר (10 שבועות לכל היותר) היא 2-5 ק”ג ובערך 12.7 ק”ג בשנתיים. שני הנתונים האחרונים מסתכמים לכדי עליה חודשית ממוצעת של בין 0.4 ל-0.5 ק”ג. הרשו לי לחזור על זה עבורכם – כל המספרים הללו הושגו בעזרת שימוש בסטרואידים אנאבולים (אם כי, עם הרכב טוב יותר וסימולציה אחרת של סטרואידים במחקר מסוג שכזה, אולי היה אפשר להשיג תוצאות טובות בהרבה).

על מנת לבודד את הקבוצה בה אנו דנים, סיכמתי את החלקים שמתייחסים למפתחי גוף המשתמשים בסטרואידים במחקר של Hartgens ו-Kuiper, וקצב העליה הממוצע היה 3.4 ק”ג ב-8-10 שבועות, וזה שווה לכ-400 גרם בשבוע או 1.7 ק”ג בחודש.

בהנחה שחברות תוספי התזונה מצפות שכלל המתאמנים ישיגו עליה של 2.5 ק”ג מסת שריר לחודש, הקצב הזה הוא עדיין מהיר ב-38% ממה שמפתחי גוף אשר משתמשים בסטרואידים הצליחו להגיע אליו. קחו בחשבון שתיסוף בקריאטין גורם לעליה במשקל של כ-2 ק”ג לפחות, ללא קשר לתוספים אחרים, עקב הזרמה של נוזלים לשריר.

אם כן, אף אם לקחנו בחשבון את העליה במשקל שנגרמת משילוב של קריאטין וסטרואידים אנאבולים, אנחנו עדיין מדברים על בערך 1.7 ק”ג לחודש. בדוגמה של אותה חברת תוספי תזונה, עדיין ישנה הבטחה שנעלה בכ-30% יותר מכך.

במחקר אחר, אשר בדק את העליה במשקל שהושגה בעזרת שימוש בסטרואידים לאורך שנה, ואבחן את מצבו ונתוניו של מפתח גוף ברמה הגבוהה ביותר [3] במהלך תקופה של שנה, מסת הגוף הרזה שלו עלתה מ-83 ל-90 ק”ג, שזו בעצם עליה של 7 ק”ג. הוא כמובן השתמש בסטרואידים במהלך המחקר, למעט הפסקה של 4 שבועות שהתרחשה באמצע השנה.

כך שאם 7 ק”ג של מסת שריר זה כל מה שמפתח גוף בינלאומי ברמה עילית אשר משתמש קבוע בסטרואידים מצליח להשיג, מה גורם למתאמן ממוצע, נקי מסטרואידים, באמצע הקריירה שלו, שלא איבד שריר מימיו, לחשוב שהוא יוכל ליותר מכך בפחות מ-4 חודשים? רק החבר’ה בחברות תוספי התזונה יודעים את התשובה.
.

חזרה לכדור הארץ
בואו נשוב למציאות. אם אנחנו מסתכלים על תקופה של 5 שנים, שבמהלכה מבוצעת כמות מזערית של טעויות בתוכנית, מה שאמור לגרום לבן תמותה פשוט במשקל 85 ק”ג להפוך למר אולימפיה במשקל 110 ק”ג, נגלה בעזרת מתמטיקה פשוטה שאנחנו מצפים לעליה של 4.5 ק”ג מסת שריר בשנה בממוצע. האם מתאמן מתחיל יכול לגדול בקצב כפול מזה בשנת האימונים הראשונה שלו? כן.

עם זאת, כשמתקדמים לעבר השלבים המתקדמים, העליה במשקל מתרחשת בקצב נמוך בהרבה, ומואטת עוד ועוד ככל שמתקרבים לפוטנציאל הגנטי. אם כבר מדברים עליו, כנראה שהמחקר המקיף ביותר בנושא עליה במסת השריר אצל מתאמנים “טבעיים” בוצע ע”י Casey Butt. תוכלו לקרוא עוד בעניין באתר.

נושא דומה הובא לדיון לאחרונה ע”י Lyle McDonald במאמר בשם “מהו פוטנציאל הגדילה שלך?”

הינה עוד כמה מהציטוטים הנבחרים שתמצאו אי שם באתרי השיווק השונים:

שמוליק מעפולה – סיים עם עליה של 10 ק”ג שריר והוסיף 20 ק”ג ללחיצת חזה שלו, זה ממכר!!!

דני מראשון לציון – לאחר שהשגתי תוצאות כאלו, משבוע לשבוע, פשוט אי אפשר להגיע לסיפוק עם משהו אחר. החבר’ה האלה מכורים – כולנו מכורים טוטאלית, ומסרבים לחלוטין להתאמן בכל דרך אחרת.

יסמין מאילת – אני לא יכולה לציין בפניך אף לא כישלון אחד, כיוון שפשוט אין כאלה בשלב זה.

יוסי יד 50 (בדיחה פנימית) – אה, אני בטוח שיהיו כמה עשרות טרולים מטומטמים באינטרנט שלא יוכלו להתאפק וינסו להוכיח איך “השגנו כלום מפרץ של התאוששות” ואיך כל מה שצריך זה “שוקולד חלב ובננה”

רואים, תגובות שאינן מגובות מדעית ומחקרית מהוות רמה נמוכה לדיון. עם זאת, תמיד כדאי לזכור שלהיכנע להבטחות שיווקיות מטורפות עלול להיות יקר; מדובר בדרך כלל בתוספים שעולים בין 350 ל 600 ש”ח לבקבוק/פח.

מקורות:

1.Hartgens F, Kuipers H. Effects of androgenic-anabolic steroids in athletes. Sports Med. 2004;34(8):513-54.

2.Persky AM, Brazeau GA. Clinical pharmacology of the dietary supplement creatine monohydrate. Pharmacol Rev. 2001 Jun;53(2):161-76.

3.Alén M, Häkkinen K. Physical health and fitness of an elite bodybuilder during 1 year of self-administration of testosterone and anabolic steroids: a case study. Int J Sports Med. 1985 Feb;6(1):24-9.


קורס אונליין בתזונת ספורט
תגובות פייסבוק
כתיבת תגובה