ייעוץ אישי בתזונה וכושר

גינקומסטיה, חזה נשי, שומן חזה וליפומסטיה – בעיות של גברים – חלק א'

1 תגובות

אם תקליד גינקומסטיה במנוע החיפוש האהוב עליך, הסיכוי שתמצא את אחד הפורומים הראשיים של כושר ופיתוח גוף הוא 99%.

גינקומסטיה – חזה נשי אצל גברים, שומן חזה, או כל שם אחר שאנשים נותנים לתופעה זו, נפוצה הרבה יותר משהייתם חושבים אם הייתם נשאלים על כך בסקר רחוב כלשהו.

הסיבות לכך הן רבות ומגוונות: אנשים הסובלים מהתופעה מודעים למראה שלהם הרבה יותר מהאדם הממוצע, הם גם נוטים להיחשף יותר לטיפולים בהורמונים חיצוניים שעלולים לגרום לבעיה אסתטית זו (חזה נשי) להתפתח. הכי חשוב – גינקומסטיה היא דבר שלא מדברים עליו. יש לך את זה, אתה סובל מזה, אבל אם תדבר על זה בפומבי זה יהפוך אותך לפחות גברי, נכון?

לא נכון! זה לגמרי לא נכון.

האמת היא שעצם העובדה שהדעה הרווחת היא שצריך להתבייש בגינקומסטיה, גורמת לי לרצות לעשות את ההפך ולדבר על זה, או יותר נכון לכתוב על זה – על הגורמים לבעיה ועל דרכים להיפטר מהמצב הלא נעים הזה.

למזלנו, גינו, או במקרה הזה ליפומסטיה לא נראה רע עד כדי כך. לעיתים קרובות הוא עדין יותר, אך עדיין גורם לנטל פסיכולוגי אצל גברים הסובלים מכך.. (קרדיט: http://cosmeticsurgerybangalore.com)

"ג'ינו פרולקטין" (גינקומסטיה שנגרמת מההורמון פרולקטין) – האם היא קיימת?

למרות שאני בטוח שלמעלה מ- 60% ממקרי ה"ג'ינו פרולקטין" שקראתם עליהם הם בעצם תוצר של רמות אסטרוגן גבוהות, יש ראיות מדעיות להתרחשות של גדילת רקמות לא תקינה אצל מטופלים בעלי גידולים שמפרישים פרולקטין [1].

זה נראה אפשרי שתרכובות שיש להן אינטראקציה ישירה עם הקולטנים המתאימים, או עם המנגנון הגורם ליצור רמות גבוהות במיוחד של פרולקטין, עלולות להוביל להתפתחות גינקומסטיה אצל גברים. אם נתחשב בקשר האנטגוניסטי (חוסם) בין פרולקטין ודופמין, ובאינטראקציות המסובכות בין הדופמין ורמות הטסטוסטרון, זה בהחלט אפשרי שזה בסך הכל עוד מקרה של היפוגונדיזם (תת-פעילות של בלוטות המין). רק שבמקרה הזה הדבר נובע מייצור פרולקטין מוגבר ומדיכוי בייצור הדופמין.

על פי הסברה המדעית הרווחת כיום, גינקומסטיה היא מצב של חוסר איזון הורמונלי. לרוב עודף של אסטרוגן, אשר מגרה את בלוטת השדיים הזכריות ובכך גורם לצמיחה שלהן, ובמקרים מסוימים גורם גם לניוון סרטני. הסיבות הבסיסיות לחוסר האיזון הזה הן רבות ומגוונות אך עם זאת מובנות רק בחלקן.

בזמן שנעיף מבט בגורמים פרטיים רבים בהמשך המאמר, אסטרוגן המגיע ממקור חיצוני, חילוף חומרים מוגבר של אנדרוגנים והפחתה של אסטרוגנים בכבד, הן כנראה הסיבות הגרועות ביותר לתופעה.

חוסר האיזון הזה לא בהכרח גורם לגדילת רקמת השומן בחזה בפועל. חוסר איזון מינורי, או חשיפה כרונית לאסטרוגנים טבעיים או סינטטיים, או לפחות לתרכובות דמויות אסטרוגן, לעתים קרובות ייצרו מראה נשי יותר בגוף הגבר, אשר מתבטא בשומן בחזה או בחזה נשי אצל גברים. במקרים חמורים יותר הדבר עלול להתבטא בצורה של שומן דחוס יותר סביב הפטמה. בזמן שגינקומסטיה או ליפומסטיה מדומות אלו יכולות להיות לגמרי בלתי מזיקות (רפואית, לא אסתטית), המצב המביך הזה של "חזה נשי" לעתים קרובות מבשר על שינויים פתולוגיים בסביבת רקמת השד.

בואו נסקור תחילה את השינויים הפתולוגיים או המחלות שקשורות בדרך כלל למצב הזה של גדילה לא נורמאלית של שומן, גינקומסטיה או ליפומסטיה אצל גברים:

 • היפוגונדיזם (תת פעילות בלוטות המין) – לרוב (אך לא תמיד) מאופיינת בעלייה ברמות ההורמונים FSH, LH ובגליקופרוטאין SHGB ובירידה ברמת הטסטוסטרון החופשי כמו גם ברמת ה- DHEAS. אחת הסיבות הכי נפוצות שלא קשורות לסביבה או לשימוש בסמים, היא תסמונת "קלינפלטר", מצב בו לגברים יש כרומוזום X מיותר, המזוהה עם היפוגונדיזם ועם פגיעה בפוריות [2].
 • השמנת יתר – השמנת יתר יכולה לגרום להתפתחות גינקומסטיה, ואפילו יותר לליפומסטיה. במקרה הזה לא בטוח אם ההשמנה היא רק תוצר לוואי של היפוגונדיזם או האם היא פוגעת באופן ישיר ברקמת השד באמצעות הפיכה של טסטוסטרון לאסטרוגן ברקמת השומן [3].
 • שחמת הכבד – במצב של שחמת בכבד (הנובעת משימוש באלכוהול או מ-NAFLD – כבד שומני לא מאלכוהול) הכבד לא יכול לבצע מטבוליזם של הורמוני מין (כמו אסטרוגן או טסטוסטרון) כראוי. זה גורם לעיתים לרמות נמוכות של טסטוסטרון חופשי ולרמות גבוהות של אסטרוגן, מה שעלול לגרום לגדילה ברקמת השומן או לגידולים סרטניים ברקמת השד [4].תופעות דומות יכולות לקרות משימוש יתר בתוספים כמו קוורצטין, ברברין, נרינגין, פיפרין וכדומה, אשר משפיעים על הציטוכרום p450, אינזים האחראי למטבוליזם של תרופות ושל הורמונים [5-7].

בעוד שברשימה לעיל מניתי גורמים טבעיים פחות או יותר לגינקומסטיה, להלן רשימה של חומרים, שיש ראיות מדעיות לגביהם כחומרים הגורמים לגינקומסטיה:

 • סטרואידים אנאבוליים – עקב רמות אסטרוגן גבוהות בזמן מחזור שימוש (סייקל), חוסר איזון הורמונאלי והיפוגונדיזם, בנוסף לשימוש בחומרים בעלי פוטנציאל לגרום לגינקומסטיה ב-PCT (ראה את רשימת ההורמונים למטה) או להשפעות הישירות או העקיפות על הפרולקטין (ראה את הפסקה על הפרולקטין ג'ינו).
 • תרופות אנדוקריניות אחרות – ביקלומטיד, דיאתילסטילבסטרול, דותסטריד, אתנילאסטרדיול, פינסטריד, לופררולין, גוזרלין ו-GNrH.
 • תרופות להפרעות במערכת העיכול – מטופלוקרמיד.
 • חומרים משתנים – ספירונולקטון.

לאור העובדה כי רוב האנשים יהיו מודעים לסכנות, קיים עדיין ספק בקשר לשאלה עד כמה קיימת התעלמות מהסכנות שבשימוש בסמים לא ידועים ובחומרים אחרים. חומרים שהראיות המדעיות לגבי השפעתם על התפתחות שומן באופן לא תקין מועטות, אך עדיין קיימות אתם צריכים להכיר ולהיות מודעים לדברים הבאים:

 • סטטינים – רוברטו אתאל, מדווח על שכיחות גבוהה באופן משמעותי במקרי גינקומסטיה בקרב גברים המשתמשים בסטטינים [8]. מעניין לציין שהגידול היחסי בסיכון מתקשר ליכולת של התרופה לעכב את האנזים HMG-COA Reductase האחראי ליצור כולסטרול בגוף.
  ניתוח פלסטי לתיקון גינוקומסטיה (שמאל – לפני, ימין – אחרי). קרדיט: Dr. Mordcai Blau, M.D., P.C.www.gynecomastia-md.com

  מעניין לציין שגינקומסטיה מוזכרת כתופעת לוואי של שימוש בסטטינים לעתים מאוד נדירות, למרות שיעור המקרים הלא תקין המוזכר ברישומים של רוברטו. המחקר בדק 25% מכלל אוכלוסייתה של ארצות הברית בגילאי 45+ הצורכים סטטינים- עובדה שמשליכה על מיליון מקרים בקירוב של גינקומסטיה הנובעת משימוש בסטטינים בדור הבייבי בום לבדו (החישוב מבוסס על ההנחה כי יש בערך 70 מיליון בדור הבייבי בום, שעולה בקנה אחד עם נתוני האתר census.gov).

  כמו כן עליכם לזכור שאם סטטינים מסוגלים לגרום לתופעה, גם תוספי תזונה שנמצאים בשימוש יותר נרחב כמו אורז שמרים אדום שהוא סטטין טבעי, יכולים לגרום לגינקומסטיה.

 • מעכבי משאבות פרוטונים – כמו אומפרזול, רניטידין וכדומה.
 • חומרים אנטינאופלסטיים (נגד גידולים, כימותרפיה) וחוסמי תעלות סידן – כמו אסטרמוסטין, אימטיניב, מנדיפין, ניקרדיפין, ניסולדיפין וניטרדיפין.
 • תרופות אנטיויראליות ואנטיפיטרייתיות – כמו דידנוסין, אפוירנז, HAART, אינדינביר, קטוקונזול ונבירפין.
 • תרופות לשומן – בזפיברייט.
 • חומרים משתנים – אפלנרון, בומטנידין.
 • חומרים הורמונליים (הורמונים סינטטיים או נגזרות הורמונים) – כלורמדינון, קלומיפן, ציפרוטרון, הורמון מעורר אנטומית, HCG, מדרוקסיפרוגסטרון.
 • מדכאי חיסון – ציקלוספורין
 • תרופות מרגיעות או מעוררות – פלוקסטין, האלופרידול, אולנזפין, ריספרידון, סולפיריד ו-SSRIs.

למרות העובדה שאופן פעולתן של רבות מתרופות אלו עדיין לא הובהר, סביר להניח כי ברוב המקרים ההשפעה שלהן על הגינקומסטיה היא תוצר של פגיעה ב HTPA (ההיפותלמוס, בלוטת התריס), בתפקודי הכבד, או בשניהם, וכך בסופו של דבר נוצר חוסר האיזון ההורמונאלי אותו הזכרתי בפסקה השנייה של המאמר.

מניעה היא בעדיפות הראשונה, אך לפעמים טיפול הוא בלתי נמנע

אפילו אם אין לכם שלדים בארון, היסטוריה של שימוש בסמים חוקיים או לא חוקיים, NAFLD (מחלת הכבד השומני שאינה נגרמת מצריכת אלכוהול), אתם רזים, לא משתמשים בכמויות מוגזמות של תוספים לא נחוצים וכו', התבגרות וגנים לא טובים בלבד, יכולים להשאיר לך רקמת שומן לא רצויה במקומות לא מתאימים.

במקרה זה, הימנעות מן הגורמים שדיברנו עליהם יכולה לעזור למנוע מהמצב להחמיר, אך עם זאת, היא לא תגרום לתופעה להיעלם בין לילה. יש לי היסוד להניח שכל העניין מהווה סיבה מספיק טובה לחזור לכאן לחלק השני של המאמר, שבו נדבר על דרכי טיפול אפשריות, כולל התערבות כירורגית (אך לא רק).

קרדיט: suppversity.blogspot.com

 

המשך קריאה בחלק השני: גינקומסטיה, חזה נשי, שומן חזה וליפומסטיה – בעיות של גברים – חלק ב'

 

מקורות:

 1. Gimenez-roqueplo AP, Dupuy M, Delalande O, et al. [Prolactin microadenoma in men. Study of 14 cases]. Ann Med Interne (Paris). 1992;143(2):94-7.
 2. Yazici M, Sahin M, Bolu E, et al. Evaluation of breast enlargement in young males and factors associated with gynecomastia and pseudogynecomastia. Ir J Med Sci. 2010;179(4):575-83.
 3. Wake DJ, Strand M, Rask E, et al. Intra-adipose sex steroid metabolism and body fat distribution in idiopathic human obesity. Clin Endocrinol (Oxf). 2007;66(3):440-6.
 4. Cavanaugh J, Niewoehner CB, Nuttall FQ. Gynecomastia and cirrhosis of the liver. Arch Intern Med. 1990;150(3):563-5.
 5. Ho PC, Saville DJ, Coville PF, Wanwimolruk S. Content of CYP3A4 inhibitors, naringin, naringenin and bergapten in grapefruit and grapefruit juice products. Pharm Acta Helv. 2000;74(4):379-85.
 6. Guo Y, Chen Y, Tan ZR, Klaassen CD, Zhou HH. Repeated administration of berberine inhibits cytochromes P450 in humans. Eur J Clin Pharmacol. 2012;68(2):213-7.
 7. Gurley BJ, Fifer EK, Gardner Z. Pharmacokinetic herb-drug interactions (part 2): drug interactions involving popular botanical dietary supplements and their clinical relevance. Planta Med. 2012;78(13):1490-514.
 8. Roberto G, Biagi C, Montanaro N, Koci A, Moretti U, Motola D. Statin-associated gynecomastia: evidence coming from the Italian spontaneous ADR reporting database and literature. Eur J Clin Pharmacol. 2012;68(6):1007-11.

קורס אונליין בתזונת ספורט
תגובות פייסבוק
תגובה אחת על “גינקומסטיה, חזה נשי, שומן חזה וליפומסטיה – בעיות של גברים – חלק א'”
כתיבת תגובה