ייעוץ אישי בתזונה וכושר

Anabolic Diet – דיאטה דלת פחמימות

87 תגובות
kozaman - צוות LBS | תפריטי תזונה | גרסה להדפסה

ה- AD היא שיטת תזונה שהגה “Dr Mauro Di Pasquale” שמטרתה לעודד בניית מסת שריר והורדת אחוזי שומן בגוף.

השיטה בנויה ע”י ניצול מקסימלי של שלושת ההורמונים הבונים את מסת השריר (טסטוסטרון, אינסולין, והורמון הגדילה), המפתח לשיטה הוא שילוב החלבונים שאחראים על בניית השריר, והשומנים שאחראים בין היתר ליצור האנרגיה והורמונים בגוף. למידע נוסף על דיאטת חלבונים.

התוכנית מתאפיינת בצריכה גבוהה של שומנים וחלבונים בתפריט היומי למשך חמישה ימים בשבוע שאח”כ תתבצע יומיים של העמסות פחמימות כדי למלא את מאגרי הגליקוגן בגוף.  נדרש לציין שאין שום מדע שעומד מאחורי הדיאטה הזו ולכן אנו לא תומכים בכך שהדיאטה הזו טובה יותר מכל דיאטה אחרת שמתאימה לאורח החיים של האינדבידואל. למה הדיאטה הזו בפורטל אתם שואלים? כי אנחנו רוצים לתת במה לגישות שונות ורעיונות שונים בתחום התזונה והכושר ולכן תראו לעיתים דיאטות או תוכניות אימון שהן קצת קיצוניות/לא אוששו מדעית, אבל בו זמנית זה לא אומר שהם אינן אופציה. איי שם יהיה מישהו שיתחבר לשיטה ויתמיד בה לאורך זמן וזה מצויין. 

דיאטה ללא פחמימות

.

יתרונות השיטה:

ירידה/שמירה על אחוזי השומן– ע”י צריכת כמויות קטנות של פחמימות הגוף מנצל את השומן כמקור אנרגיה עיקרי ונמנע משימוש בגלוקוז (גופי-קטון) – הגוף מנצל יותר שומן ואוגר פחות מה שיכול להוביל ליחס בניית שריר גבוה בהרבה משומן שיכול להוביל בסופו של דבר להקטנת % השומן. טענה זו לא נתמכה לעולם מדעית ולכן שנוייה במחלוקת…

עלייה במסת השריר– המפתח לשיטה היא צריכה רבה של שומנים (גבינות שמנות, בשר אדום וכו’), המאופיינים בכמויות גדולות של כולסטרול ושומן רווי המשפיעים על רמות הטסטוסטרון בגוף (האחראי בין היתר על העלאת מסת השריר). עלייה של רמות הטסטוסטרון עקב צריכה מוגברת של שומן לא הוכחה לעולם מדעית כתורמת יותר להיפרטרופיה… (אבל זה שזה לא נבדק לא אומר שלא יהיה הבדל).

אנרגטיות- כמו שרשמנו שומן יהווה מקור האנרגיה העיקרי שלנו, וע”י הגבלת הפחמימות ננטרל תופעות כמו ירידת סוכרים, כבדות, עייפות, מצבי רוח משתנים. זה מאוד אינדבידואלי ולא בהכרח יפעל לכולם.

שובע- צריכה גבוהה של שומנים בתפריט תגרום לתחושות השובע לזמן ממושך, לא צפויים התקפי רעב כמו בתוכניות תזונה אחרות. לזה דווקא יש מקורות מדעיים נרחבים אבל גם כאן ישנה שונות בין אישית גדולה.

.

לפני שמתחילים

אם עדיין לא התנסתם בשיטות תזונה של דיאטה ללא פחמימות, אז כנראה זה לא בשבילכם לא כל אחד יכול לחיות על כמות אפסית של פחמימות שעלולה להשפיע עלינו בכמה היבטים כמו מצבי רוח משתנים, דיכאונות, עייפות וכו’.

.

תופעות לוואי שכיחות בתחילת התוכנית:

תשוקה לפחמימות- ככל שתצרוך יותר פחמימות לפני התוכנית, כך התשוקה שלך לפחמימות בזמן הימים הדלים תגבר, לכן לפני שמתחילים את התוכנית מומלץ להוריד בהדרגה את הפחמימות כדי להתרגל לשינויים.

יציאות– הגוף (המעי) מתאים את עצמו לתפריט ולכן השבועות הראשונים יהיו קצת בעייתיים בעניין זה, חשוב לאכול מספיק ירקות (עדיפות לירקות ירוקים בגלל הסיבים, 25-30 גרם ביום) ולשתות מספיק מים כדי למנוע התייבשות (מחסור בפחמימות), אפשר ואפילו מומלץ לתחזק את הגוף ע”י צריכה של ויטמינים.

ירידה במשקל– כידוע פחמימות אוגרות נוזלים לכן בימים הדלים בפחמימות נצפה לירידה במשקל הגוף (נוזלים בלבד), ואחרי העמסות נראה מלאים ונראה עלייה במשקל.

מצבי רוח– מחסור בפחמימות במשך התקופה הראשונה (12 ימים דלים) יפחיתו את יצור הסרוטונין האחראי על מצבי הרוח.

עייפות/חולשה– זה בעיקר מתאפיין בתקופה הראשונה של התהליך וגם בימי העמסת פחמימות בזמן שהגוף מתרגל לשינויים שאנחנו יוצרים, כל זה יעלם אחרי העמסת הפחמימות.

.

איך מתחילים ?

ה3-4 השבועות הראשונים הם הבסיס להמשך התוכנית כי זהו זמן ההסתגלות של הגוף לתהליך.

כדי להתחיל את השיטה יש להרגיל את הגוף לנצל את השומן כמקור אנרגיה ראשי, לכן ההמלצה כאן היא להתחיל ב-12 ימים דלים בפחמימות, ולאחר מכן נבצעה יומיים העמסת פחמימות ונמשיך במתכונת הרגילה של השיטה – חמישה ימים דלים ויומיים העמסה.

בזמן הזה גם התשוקה שלנו לפחמימות תגבר – לא להתייאש, מהסיבה הזו בד”כ כל מי שמתחיל את השיטה פורש לאחר כמה ימים.

.

כמה לאכול ?

קודם כל נתאים את כמות הקלוריות למטרה שלנו חיטוב או עלייה במסת השריר – במאמר נתמקד בעלייה במסת השריר (ובהתאם נוריד או נעלה קלוריות). בתור התחלה נעדיף להתחיל את התוכנית על מאזן של תחזוקה/ניטרלי (או חיובי קל) כדי להסתגל לתהליך של התוכנית (כך גם בכל מטרה חיטוב או מאסה). מאזן תחזוקה הוא המאזן שבו לא נרד ולא נעלה במשקל – כמות הקלוריות שגופינו זקוק להן לתפקוד היומי.

נתמקד במטרה שלנו לעלייה במסת שריר וכאן החישוב די פשוט,

משקל גוף בק”ג כפול 37-40 , לדוגמה אדם ששוקל 75 ק”ג, יצטרך לצרוך 2775 – 3000 קל’ ביום (יש לקחת בחשבון הוצאה קלוריות שונות כגון עבודה פיזית קשה או אימונים אירוביים). עדיף לבחור בהתחלה את הרף התחתון כדי לא לעלות שומן מיותר.

אחרי שלב ההסתגלות לתוכנית (כ- 3-4 שבועות) נישקל (לפני העמסת פחמימות) ובהתאם לקצב ההתקדמות המתאים נעלה את מס’ הקלוריות בתפריט, העלייה בקלוריות תהיה במסגרת התפריט והיחסים שבו בימים דלים ובימי העמסות.

עדיף להישקל לפני ההעמסות בבוקר כדי לעמוד את קצב ההתקדמות בצורה היעילה ביותר.

.

אימונים:

כדי לתמוך בעקרונות השיטה נעדיף תוכנית אימונים השמה דגש על תרגילים מורכבים שמשלבים אלמנטים של כוח, למשל:

Starting Strength 5X5

Bill Starr 5×5 -Linear Version

5×5 Beginner Strength Training

Lyle McDonald’s Bulking Routine

.

הימים הדלים: ראשון – חמישי (אימונים)

צורכים רק שומנים וחלבונים בתפריט, מאכלים כמו: ביצים, בשר אדום, קבנוס, דגים, גבינות שמנות (גבינה צהובה 28% לדוגמה) , שמן זית, אגוזים, בוטנים, וכל דבר שכולל חלבון ושומן (עם כמות אפסית של פחמימות) יש להקפיד לצרוך גם מספיק אומגה 3.

התפלגות הקלוריות בתפריט צריכה להיות:

55-60% משומן, 40-45% מחלבון, ומינימום פחמימות, עד 5% מהתפריט (ההמלצות היותר קפדניות מדברות עד 25-35 גרם פחמימות ורק מירקות ושאר המאכלים שכוללים בתפריט (וזה כולל גם את הפחמימות בגבינות, בשרים, חלב וכו’)

.

דוגמא לתפריט לימים דלים בפחמימות:

ארוחה 1: 2 ביצים, כף שמן זית, קוטג 5% , 50 גרם אבוקדו

ארוחה 2: 2 סקופים אבקת חלבון

ארוחה 3: 200 גרם בשר בקר מבושל, 50 גרם קבנוס, סלט (2-3 ירקות), כף שמן זית

ארוחה 4: 3 ביצים, כף שמן זית, 100 גרם גבינה צהובה 28%

אחרי אימון 1-2 סקופים אבקת חלבון

2 מולטי-ויטמין

4-6 כדורי אומגה 3

כ-2700 קל’

שומן: 195 גרם

חלבון: 200 גרם

פחמימות: 35 גרם

.

ימי העמסות: שישי – שבת

צורכים בעיקר פחמימות כדי שימלאו את מאגרי הגליקוגן בגוף שמתרוקנים בימים הדלים, מזונות כמו: פיתות, לחמניות, אורז, פסטות, פירות דגנים וכו’. צריכת השומנים והחלבונים בימים האלו תהיה מוגבלת ותתפוס עד 40% מהקלוריות.

התפלגות הקלוריות בתפריט צריכה להיות: 25-20% מחלבון, 15-20% משומן, ופחמימות יהוו לפחות 60% מהקלוריות.

.

דוגמא ליום העמסת פחמימות:

ארוחה 1: 2 פיתות, 2 ביצים, כפית שמן זית, 2 ירקות

ארוחה 2: 400 גרם פסטה, 200 גרם חזה עוף אחרי בישול, סלט גדול

ארוחה 3: 2 לחמניות , 25-30 גרם חמאת בוטנים

ארוחה 4: 100 גרם בייגלה, 200 מ”ל חלב

4-6 כדורי אומגה 3

2 מולטי-ויטמין

כ-2800 קל’

פחמימות: 430 גרם

חלבון 145 גרם

שומן: 55 גרם

.

טעויות נפוצות:

נמנעים מאכילה מספקת של שומן – מאחר שאנו נמנעים מאכילת פחמימות השומן מהווה מקור האנרגיה העיקרי שלנו, שומן הוא אחד העקרונות של הצלחת התוכנית, אל תשכחו ככל שאנו אוכלים יותר שומן כך הגוף מנצל אותו יותר.

לא אוכלים מספיק ירקות – לא צריך לפרט יותר מידי על היתרונות באכילת ירקות (סיבים, ויטמינים וכו’) ותרומתם לגוף, יש לצרוך מספיק ירקות (יש לזכור את ההמלצות – שפחמימות יבואו ישירות רק מירקות).

לא מגוונים בתפריט – זה צריך להיות אחד היתרונות בסוג כזה של תוכנית, אפשרויות הגיוון של המזונות כל כך גדול (וטעים) שחבל להיתקע עם תפריט קבוע ולאכול את אותם המאכלים כל יום, תגוונו.

לא אוכלים בשר אדום – אחד הדברים העיקרים בשיטה של פאסקוול, זה אכילת שומן רווי שתורמים לבניית שריר, ואיבוד שומן. עוד מזונות מתאימים – המבורגרים, סטייקים, קבאבים.

אוכלים ג’אנק פוד בהעמסות – מטרת העמסות זה למלא את מאגרי הגליקוגן בגוף, אכילת שטויות ואי הקפדה על העקרונות של השיטה תגרום לעלייה מיותרת בשומן ותגרע מהעקרונות ביום הזה. (אם בא לכם להתפנק תעשו זאת בהתאמה לערכים בתפריט בימי העמסות)

קביעת מטרות – העקרונות של התוכנית זה עידוד עלייה נקייה בשריר, אחרי זמן ההסתגלות לתוכנית (כ- 3-4 שבועות) תעברו למטרה שלכם, חיטוב או מאסה, ובהתאם לכך תתאימו את צריכת הקלוריות שלכם.

קרדיט:

Tmuscle ו-stronglifts


קורס אונליין בתזונת ספורט
תגובות פייסבוק
87 תגובות על “Anabolic Diet – דיאטה דלת פחמימות”
 1. יש לי כמה שאלות:
  1.בתפריט לדוגמה שכתבתם ביצים אז כל הביצה או רק החלבון?
  2.גם בימי הדלה פחמימה אני יכול לשתות נגיד ליטר חלב או שיש בזה יותר מדי פחמימות?
  3.על איזו אומגה 3? אתה ממליצים ומאיפה אפשר לקנות אותה?

  1. 1. חלבון + חלמון
   2. יש בזה יותר מידי פחמימה
   3. כל אומגה 3 שמגיע ממקור דגים ולא ממקור צמחי. אפשר לרכוש בכל חנות לתוספי תזונה או ״פארמים״ למינהם (סופר/ניו פארם ודומיו).

 2. שלום לצוות lbs!קודם כל שאפו על האתר וכל מה שמסביב. רמה מקצועית מאוד גבוהה וכיף לקרוא את כל המאמרים.

  רציתי לשאול אם מבחינת יעילות כאשר אני משתמש בדיאטה לצורך העלאה במסה לתקופה מסוימת ואז משתמש בה לצורך הורדה באחוזי שומן אז הגוף בגלל שהוא כבר התרגל להשתמש בשומן כמקור אנרגיה כך זה יקצר תהליכים כשאני נכנס לתכנית חיטוב ואני יהיה כבר בשלב שאחרי.

  תודה!

 3. רציתי לשאול האם את ה-2 מולטי-ויטמין וה-4-6 כדורי אומגה 3 אני אמור לקחת רק אחרי האימון או לחלק אותם בתוך התפריט היומי (יום דל/העמסה)??

 4. אם אני עושה פעילות אירובית, אני מחזיר את הקלוריות שאבדתי משומן או מחלבון?
  שמעתי שאפשר להתקייםם בדיאטה הזאת על מצב של כמעט קטוזיס. זה נכון? ואם כן, איך אני יודע שאני בכמעט קטוזיס?

  1. בדיאטה הזו אתה בעצם בקטוזיס. איך אתה יודע? אתה קונה סטיקים שבודקים אם אתה בקטוזיס ע״י השתן שלך. אם תשאל אותי, זה ממש לא חשוב והתעסקות מיותרת. אם אתה בקטוזיס, זה לא אומר שאתה מאבד יותר שומן בסוף יום (המאזן הסופי, לא כמה אתה מאבד פר שעה/יום שזה בוודאות יהיה יותר אם תאכל פחמימות. מה שחשוב זו הכמות היומית הסופית: שומן נכנס כנגד יוצא מהתאים [וזה שיצא גם צריך להיות מבוזבז לאנרגיה]).

 5. אפשר לשלב אימוני קומפלקסים עם התוכנית? (קומפלקסים עם דגש על כוח לצד קומפלקסים עם דגש על אירובי)

 6. איזה שטויות, בספר רשום שההעמסה צריכה להוות לפחות 30 אחוז שומן מכל התפריט והוא מדגיש ואומר שאסור להמנע משומן בסופי השבוע!
  בנוסף אומר שהפחמימות יתואמו לבן אדם הספציפי וגג גג 60 אחוז.. אז איך לפחות 60?!

   1. The Anabolic diet -How and why it works

    עמ’ 30 יש טבלה בה רשום על weekdays ועל weekends על חלקם היחסי של כל דלק מטבולי..
    בנוסף מוסיף ציטוט ” Guidelines for the carbloading period of the diet are 30-40 percent fat, 10-15 percent protein and 45-60 percent carbs”

    עוד ציטוט נחמד שסוטר על המינימום פחמימות : “experienced bodybuilders can tell when they’ve had enough. they feel puffy and bloated and can even sense the fat coming on. At this point its time to stop and go back to restricting the carbs”

    ומה הקטע של מיהו ראש הממשלה הראשון? איך דוד קשור לכל מה שהולך באתר הזה?

    1. תודה, נבדוק את הדברים ונתקן את המאמר בהתאם. לגבי ראש הממשלה, זה נועד כדי למנוע מספאמרים (בוטים) להציף את הפורטל בתגובות פירסומיות (בעיקר ויאגרה).

 7. אני מעוניין לבצע את התכנית הזאת למטרת חיטוב, תוכלו בבקשה להגיד לי איפה אני יכול למצוא מידע או להסביר לי איך אני משתמש באיפורמציה שהבאתם פה רק לחיטוב?

 8. רציתי לדעת למה צריך 4 שבועות של הסתגלות לשיטה?
  אני כבר 4 ימים על השיטה, ובינתיים אני מרגיש כרגיל (קצת יותר אנרגטי האמת)
  אם אני מרגיש בסדר עם הדיאטה האנאבולית, אז זה לגיטימי שאני אתחיל לקצץ קצת שומן (בשביל הגרעון שאני צריך לחיטוב) ?

  1. מחסור בפחמימות יכול להוביל אצל חלק מהאנשים לחוסר תפקוד מסויים, הן פיזי והן קוגנטיבי. הייתי מחכה לפחות שבועיים עד לפני שהייתי מתחיל לקצץ משהו מהתפריט.

 9. לא הבנתי את המשמעות של העמסת הפחמימות. מה זה אומר למלא את מאגרי הגליקוגן? בשביל מה צריך למלא את המאגרי גליקוגן?

  האם ממשיכים בהעמסת הפחמימות ככה כל 12 יום?

  האם היומיים האלו עוזרים להתגבר על תחושות חולשה כתוצאה מאי אכילת פחמימות בשאר הימים?

  1. העמסת פחמימות נועדה להחזיר את הגוף שלך למצב ההורמונלי התקין שלו. מצב זה ניזוק במצב של אי אכילת פחמימות לאורך זמן רב. בנוסף, העמסת פחמימות משפרת את התאוששות שלך באגירה של גליקוגן (פחמימות) בשריר.

 10. העיקרון של הדיאטה הזאת בימיים הדלים היא גם צריכה גבוה של שומן …במידה ואני צריך להגיע ל2גרם חלבון*משקל גופי הדיאטה הזאת יוצא משהו כמו פי 2.5 ואפילו פי 3 מהעיקרון הזה !
  האם יש איזשהו סיכון כגון בעיות בכליות או בכבד מהעודף חלבון הזה ?

 11. אני ביום ה8 שלי בדיאטה ויוצא שאני אוכלת יותר שומן מהכמות שאני צריכה האם להמשיך או להתחיל מהתחלה

 12. לא הבנתי הדיאטה הזאת מעודדת עלייה במסת השריר ותוך כדי הורדת אחוז שומן? לפי מה מאמרים פה זה לא אפשרי

  1. הדיאטה מעודדת העלאה במסת השריר, תוך כדי עלייה מנימלית במסת השריר או אולי ירידה ב % שומן ולא במסת השומן, שונה בתכלית אחד מהשני. אתה יכול לעלות בשומן, אבל בגלל יחס גבוה יותר לעלייה במסת השריר, אתה תרד ב % שומן ותראה חטוב יותר. בכל מקרה, הדיאטה לא שונה מכל דיאטה אחרת ולפעמים אפילו קשה להתאושש איתה באימונים מאוד אינטנסיבים לדוגמה בתוכנית SS

 13. באתר רשום הנוסחא לחישוב קלוריות לעלייה במסת שריר שהיא המשקל כפול 37-40.
  ואך הולכת הנוסחא לחישבו קלוריות בשביל חיטוב ???במקרה של הדיאטה הזאות .

 14. יש אפשרות לדעת לפי הרגשה או אינדיקציות אחרות האם אתה נמצא במאזן שילילי, חיובי או ניטראלי?

 15. אבל לפי מה שאני רואה כאן אני יהיה 800 מעל התחזוקה זה הגיוני ?

 16. אני משתמש בתוכנית הזאת בחיטוב , האם בימי העמסת בחמימות צריך להיות במאזן קלורי חיובי או נטרלי או גרעון קלורי בכלל?

  1. בימי העמסות פחמימות נדרש להיות במאזן נטראלי או חיובי. עדיף להיות במאזן חיובי מכיוון שאינך יודע מהו המאזן הנטראלי שלך במדוייק ויש סיכוי שתכנס למאזן קלורי שלילי וזה לא אידאלי. 500-1000 קלוריות מעל התחזוקה(נטראלי) יספיקו.

 17. אם נשברתי בימי החג שלישי ורביעי, ואכלתי פחמימות מעבר למידה הנכונה, (די הרבה).

  להמשיך כרגיל כדי לסיים את ה – 12 ימים הדלים ? (כי אני רק ברביעי) או להתחיל מהתחלה.?

 18. והסדר של התוכנית? איך הוא אמור להתבצע ביחס לארוחות? זאת אומרת האימון צריך להיות יותר קרוב לימים של ההעמסה?

כתיבת תגובה